Kako da ne userete sebi nastup sa odabirom pogrešnog formata? 🙂

Postoji preko 100 različitih audio formata koji se danas koriste, ali samo nekoliko se koriste u svetu DJ-inga. U daljem tekstu ću spomenuti samo one koje čitaju Pioneer Pro DJ uređaji.

MP3, CBR (Constant Bit Rate)

Ovo je (na žalost) najrasprostranjeniji i najstandardniji format koji se koristi danas. Kvalitet zvuka MP3 fajla zavisi od milion stvari (npr. od samog izvora, od enkodera koji je korišćen, od bit rate-a (96kbps, 128kbps, 192kbps, 256kbps, 320kbps…) itd…
MP3 format čitaju baš svi Pioneer playeri sa USB-om, tako da sa njime uglavnom nećete imati nikakvih problema.

MP3, VBR (Variable Bit Rate)

Ovu verziju MP3 formata bi trebalo da izbegavate po svaku cenu (ili ih konvertujete u CBR)

WAV i AIFF

Ovo su takozvani “Loseless” formati, što u prevodu znači da nema gubitaka u kvalitetu zvuka kao kod kompresovanog MP3 formata. WAV i AIFF čitaju svi USB Pioneer playeri osim CDJ-400. Takođe svi plejeri dosta brže rade sa WAV i AIFF fajlovima, i daju za nijansu bolji zvuk (provereno u praksi) 🙂
AIFF (Audio Interchange File Format) je isto što i WAV. Zašto postoji AIFF – pitajte Apple, oni su ga namunjili 🙂

FLAC i ALAC

“Best of both worlds” ali zamalo 🙂 Free Lossless Audio Codec je napravljen sa idejom da se smanji ogromna veličina WAV fajla ali da kvalitet zvuka ostane isti – Loseless. U praksi se to pokazalo super, ali jedini problem je što ovaj format podržavaju samo najnoviji uređaji, tako da je moja topla preporuka da NE KORISTITE FLAC uopšte, već FLAC fajlove odmah pretvorite u WAV, sačuvate kvalitet zvuka i budete sigurni da će ih svi uređaji čitati.
Uređaji koji trenutno podržavaju FLAC:
XDJ-1000mk2, CDJ-2000nxs2, CDJ-3000, XDJ-RX3, XDJ-XZ
ALAC (Apple Loseless Audio Codec) je isto što i FLAC, ali… opet Apple… 😐

AAC

Advanced Audio Codec, format koji nije toliko popularan kao MP3, uglavnom ga koriste Apple uređaji i streaming platforme. To su fajlovi sa ekstenzijama “aac”, “mp4” i “m4a”.

Korisni linkovi:

– Aimp Tools – https://www.aimp.ru/ (PC)
Ubedljivo najbolji softver (za Windows) za konvertovanje audio fajlova iz jednog formata u drugi je AIMP Tools. Instalira se u kompletu sa AIMP playerom. Konvertuje skoro sve formate fajlova, izuzetno je brz i kida!

– MP3Val – https://mp3val.sourceforge.net/ (PC)
Toplo preporučujem da sve svoje MP3 fajlove provučete kroz MP3val 🙂 Ovaj mali softverčić (za Windows) je u stanju da veoma brzo skenira i popravi mp3 fajlove koji imaju određene probleme.

– TagScanner – https://www.xdlab.ru/en/download.htm (PC)
Po meni najbolji softver (opet za Windows) za brisanje i editovanje tagova za sve fajl formate. Može čak da briše i dodaje tagove u WAV format!!!

– TagEditor – https://apps.apple.com/app/tag-editor/id886882234?mt=12 (MAC)
Editovanje tagova na meku (košta)

– Spek – https://www.spek.cc/p/download (Mac & PC)
– Fakin’ the Funk – https://fakinthefunk.net/en/ (Mac & PC)
Sjajni softveri za vizuelni prikaz kvaliteta zvuka audio fajla 🙂