– Duže vrijeme se povlaci ovo pitanje, što po grupi što meni po inboxu, pa evo jednom za svagda objašnjenje i riješenje:

– Brum koji se stvara kada se laptop spoji sa ostatkom opreme izaziva punjac laptopa koji u sebi ima spregnute blok kondezatore izmedu mreže i sekundara tj. izlaznog konektora koji se spaja na laptop ili/i direktne veze uzemljenja sa shiled-om kabla koji ide ka laptopu. äto je to tako izvedeno stvar je iz obalsti elektronike, vecinu ne zanima nece shvatiti, pa necemo ni objašnjavati, u gavnom uzrok je tu.

– Da bi rijeöili problem postoje dvije solucije:
Prva je korištenje rastavnog trafoa prije punjaca ili korištenje di-boxa na s putu audio signala na mjestu gdje se kontroler ili sam laptop spajaju na ostatak opreme, na mikser ili sistem razglasa u klubu, diskoteci, birtiji…

– DI-BOX je skuplja varijanta, rastavni trafo jeftinija. Prinicp je isti, mjesto primjene razlicito, riješenje problema identicno.

– DI-BOX je u stvari teoreski identicna stvar kao i rastavni trafo, samo sto ima drugaciju konstrukciju, prilagodenu audio signalu.

U ovome slucaju govorimo o RATAVNOM trafou koji je vecini korisnika prihvatljivija i jednostavnija varijanta.

– Rastavni trafo je kao što mu ime kaûe “rastavlja nešto”, a to nešto je galvansko rastavljanje od mreže 220V. Galvanski nesto rastaviti u ovom slucaju znaci fizicki odvojiti elektronske elemente punjača gdje neće biti u direktnoj vezi sa naponskom mrežom, nego ce se energija konvertovati prvo u elektromagnetno polje a zatim ponovo indukovati u elektricnu energiju unutar samog trafoa tj konvertora napona koji u ovom slucaju koristimo.

– Najjeftinije i najjednostavnije riješenje je koristenje konvertora napona koji se koriste za napajanje uredaja predvidenih za rad na USA standardu tj. konverzija napona sa EVROPSKOG 220V na USA standard 110V.
Nama to ovdje i nije bitno, bitno je da se u tom slucaju koristi baš ono što na treba a to je TRAFO.
– Dakle kada koristimo takav konverter (trafo) mi u biti radimo na 110V.
Obzirom da je danas svaki noviji punjac laptopa vec konstruisan da radi u rasponu 100-240V nama nije bitno što mi radimo na 110V, bitno je da smo iskoristili drugu stvar ovakvog konvertora, a to je GALVANSKO RAZDVAJANJE.
U stvari moguce je koristiti i trafo odnosa 1/1 gdje cete na ulazu imati 220V a na izlazu takoder 220V, no takve trafoe necete naci u obicnim pordavnicama nisi se trebate time zamarati.

Prije spajanja potrebno je obratit pažnju na slijedece:
– DALI JE VAŠ PUNJAC LAPTOPA NOVIJE GENERACIJE PREDVI–EN ZA RAD U OPSEGU 100-240V. Vecina punjaca unatrag 5-6 godina jeste. To možete provjeriti na naljepnici punjaca.
– DA KOSITITE RASTAVNI TRAFO 240/110V MINIMALNE SNAGE 75W zbog toplinske disipacije. Dakle boje je da ima “lufta” i da ima vecu snagu nego da se pregrijava. 75W je sasvim dovoljno za vecinu danasnjih punjaca.
– DA KORISTITE ISKLJUCIVO KONVERTORE NAPONA BAZIRANE NA TRAFOU, A NE ELEKTRONSKE KONVERTORE NAPONA KOJI SE TAKO–ER MOGU NACI PO PRODAVNICAMA ni u kom slucaju jer cete ponovo dobiti isti problem ili cak još veci sa drugim nuspojavama. Takoder ako konverter nema kaliscni euro plug, nego USA plug potražite i odgovarajuci kabal za napajanje koji se lako može naci na istim mjestima gdje kupujete trafo.

-KONVERTER BAZIRAN NA TRAFOU CETE LAKO PREOZNATI ZATO ŠTO JE PRILICNO TEŽAK, OBICNO TEŽI OD 300 grama pa na više. Ako držite u ruci nešto sto je teöko oko 500gr. to je to. Prodavca cete džaba pitati jer njemu je to samo roba….

Ovakav konverter napona možete poronaci skoro u svakom tržnom centru tipa OBI, ili CONRAD ili slicno gdje sej prodaje svakojaki alat i slicne stvari.

U prilogu su slike za bolje shvatanje price.

DJ Iskren